Kismia

Platforma społecznościowa do randek na całym świecie

Easytalking

Miejsce spotkań dla ludzi o wspólnych celach i wartościach

eDarling

Serwis randkowy dla osób w wieku 50 lat i starszych

StoryLoves

Ankiety prawdziwych ludzi, którzy szukają pary

Jeszcze do niedawna szukanie miłości po 50 wydawało się czymś nie do pomyślenia. Dojrzała miłość była objęta pewnego rodzaju tabu, szczególnie jeżeli chodzi o kobiety, którym rzekomo nie wypadało liczyć w tym wieku na „motyle w brzuchu”. A przecież nie od dziś wiadomo, że przez życie łatwiej kroczy się, czując wsparcie i bliskość drugiej osoby, a samotność może być przyczyną nie tylko fatalnego samopoczucia, ale też wielu chorób zarówno psychicznych, jak i fizycznych. 

W jednym z artykułów na temat tragicznych skutków samotności, który ukazał się w Wysokich Obcasach, przytoczono wyniki badań naukowych wskazujące, że „jakość relacji społecznych jest około cztery razy ważniejsza dla zdrowia fizycznego i psychicznego emerytów niż stan ich finansów”. Niby jest to prawda znana od lat, a jednak skłania do refleksji.

Portale randkowe dla 50-latków

Na szczęście szukanie miłości po 50 (także poprzez portale randkowe 50+) nie jest już postrzegane jako fanaberia, tym bardziej, że samotnych osób w średnim wieku i starszych przybywa. O ile jeszcze pół wieku temu mniej niż 10% małżeństw kończyło się rozwodem, o tyle w dzisiejszych czasach, nie jest to już nic niezwykłego. Obecnie ponad 1/3 par po ślubie podejmuje decyzję o rozstaniu, co oznacza, że znaczna liczba osób w tzw. średnim wieku jest teoretycznie „do wzięcia”. Istnieje też przecież gros osób, które straciły współmałżonka na skutek tragicznego wypadku czy choroby, albo z różnych powodów nie znalazły jeszcze właściwego partnera/partnerki. A przecież żadna z tych sytuacji nie oznacza, że jesteśmy skazani na spędzenie reszty życia  w pojedynkę. 

Dlaczego warto skorzystać z portali randkowych?

Z badań na temat miłości Polaków, przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie jednego z największych portali randkowych w Polsce, Sympatia.pl, wynika, że do poszukiwania drugiej połówki aż 50% samotnych Polaków wykorzystuje sprawdzone portale randkowe lub media społecznościowe. Każdego dnia setki osób poznają w ten sposób swoich przyszłych partnerów, których nie miałyby szansy spotkać w innych okolicznościach. Jeżeli w nasz tryb życia nie jest wpisane ciągłe spotykanie nowych ludzi, portale dla samotnych po 50 często okazują się najlepszym, a może nawet jedynym sposobem na znalezienie partnera.

Portale randkowe 50+ to nie tylko bardzo wygodne i łatwo dostępne narzędzie do nawiązywania znajomości, ale też doskonałe rozwiązanie m.in. dla osób nieśmiałych, którym trudniej jest rozpocząć konwersację w bezpośrednim kontakcie, a także dla mieszkańców małych miejscowości. Takim osobom niejednokrotnie trudniej jest przyznać się do samotności przed rodziną i sąsiadami, niż anonimowym singlom z dużych miast, a dzięki dostępowi do Internetu nie muszą ograniczać poszukiwań swojej drugiej połówki do lokalnej społeczności.

zakochana para ponad 50 pije kawę

Rodzaje portali randkowych

W sieci możemy znaleźć sprawdzone portale randkowe jak choćby popularny Tinder, Badoo, eDarling czy Sympatia.pl i wiele, wiele innych. Tego typu serwisy działają na podstawie bardzo rozbudowanych kryteriów, które pomogą nam znaleźć usługę idealnie odpowiadającą naszym potrzebom. Do wyboru mamy m.in.:

 • Portale randkowe dla 50-latków płatne (całkowicie lub częściowo) / bezpłatne
 • Serwisy kojarzące ludzi w pary na podstawie mniej lub bardziej obszernych testów psychologicznych
 • Serwisy ogólne, w których mamy dostęp do bazy z profilami i sami wyszukujemy odpowiednich kandydatów
 • Portale randkowe 50+ połączone z innymi serwisami społecznościowymi, dobierające ludzi na podstawie zainteresowań czy kręgu znajomych
 • Serwisy skierowane do konkretnej niszy odbiorców (np. wyznawców danej religii, ludzi o konkretnej orientacji seksualnej, przedziale wiekowym, wykształceniu itp.)
 • Portale dla samotnych ludzi po 50, szukających trwałej relacji lub jedynie flirtu czy przygodnego seksu

Przed założeniem profilu koniecznie sprecyzujmy własne oczekiwania. Pozwoli nam to zawęzić krąg poszukiwań i uniknąć przyszłych rozczarowań.

Jak wybrać odpowiedni portal randkowy 50+?

Pewną wskazówką na pewno jest tu liczba użytkowników. Wiadomo, że im więcej osób ma aktywne konto na danym portalu, tym większe szanse mamy na poznanie kogoś interesującego. Oczywiście warto przejrzeć fora internetowe, które są na ogół niezłym źródłem wiedzy w tym zakresie. Pamiętajmy tylko żeby nie brać na poważnie każdej przeczytanej opinii (wiadomo, że fora pełne są malkontentów, ale też reklamodawców, podszywających się pod zwykłych użytkowników), a raczej wyciągnąć z nich pewną średnią. 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, jak dany portal randkowy 50+ dba o jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo danych. Dobry serwis powinien zapewniać anonimową komunikację i regularne monitorowanie zakładanych profili, a także sprawną pomoc i obsługę klienta. Dobrze, jeżeli portal publikuje wiarygodne artykuły eksperckie pisane przez specjalistów z dziedziny psychologii, psychoterapii czy socjologii. Osoby po 50 mają często złudne poczucie, że ich czas na randki i budowanie nowego związku już przeminął, a cenne wskazówki i porady ekspertów pomogą odzyskać wiarę w siebie i przypomnieć sobie, o co w tym wszystkim chodzi.

para zakochanych w kawiarni

Portale randkowe dla 50-latków – czy są bezpieczne?

Każdy słyszał kiedyś opowieści rodem z horroru o oszustach matrymonialnych, naciągaczach, stalkerach czy w najlepszym wypadku nieudanych randkach z delikatnie mówiąc dziwnymi osobami. Jak uniknąć takich sytuacji? Na pewno warto być czujnym i nie śpieszyć się z podawaniem swojego maila czy numeru telefonu, ale wiadomo też, że kierując się obsesyjną nieufnością, nigdy nie poznamy nikogo wartościowego. Warto zatem zapamiętać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 1. Na pierwsze randki umawiajmy się zawsze w miejscach publicznych, w których czujemy się komfortowo (np. kawiarnia, restauracja).
 2. Urwijmy znajomość, jeżeli czujemy, że ktoś zadaje zbyt osobiste pytania, nalega szybko na spotkanie, prosi o przesłanie zdjęć, adresu itp. lub jeżeli po kilku rozmowach wyznaje nam miłość.
 3. Nigdy, przenigdy nie wysyłajmy pieniędzy, niezależnie od tego, jak wiarygodna wydaje się przedstawiona nam historia.
 4. Profil bez zdjęcia lub ze zdjęciem zbyt idealnym, żeby mogło być prawdziwe, powinien wzbudzić podejrzliwość. Pamiętajmy, że przed spotkaniem, zawsze możemy zaproponować video-rozmowę.  
 5. Zdecydowanie dajmy sobie spokój, jeżeli ktoś wielokrotnie umawia się i odwołuje spotkania, daje wymijające odpowiedzi lub podaje informacje sprzeczne z treścią swojego profilu. 

Oczywiście nie da się wszystkiego przewidzieć, ale oszukać może nas też osoba poznana w bardziej konwencjonalny sposób. Zarówno na portalach randkowych 50+, jak i w życiu warto zatem kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zdrowym rozsądkiem.

Człowiek z reguły nie jest stworzony do życia w pojedynkę i to niezależnie od wieku. Nieważne czy mamy 20 lat czy 50, wszyscy potrzebujemy ciepła, wsparcia, miłości i przyjaźni, chociaż nie zawsze mamy odwagę się do tego przyznać. Osoby zastanawiające się nad tym, czy portal dla samotnych po 50 to dobry wybór, mają często do przełamania dwie bariery w swojej głowie. Pierwsza związana jest z nieaktualnymi już negatywnymi stereotypami na temat poznawania ludzi przez Internet, szczególnie jeżeli chodzi o portale randkowe dla 60-latków. Druga to lęk przed poznaniem kogoś nowego i samym spotkaniem, które dla wielu będzie pierwszą randką od lat. Pamiętajmy, że strach ma wielkie oczy, a walczenie o własne szczęście i dążenie do realizacji marzeń nie jest powodem do wstydu. Życie jest krótkie i jeżeli czujemy się nieszczęśliwi i samotni, lepiej podjąć próbę zmiany takiego stanu rzeczy, nawet za cenę ewentualnych porażek, niż tkwić w marazmie.