Kismia

Poznaj ciekawych ludzi z całego świata

Oneamour

Portal randkowy dla osób, które są osamotnione w związku

eDarling

Ankiety osób, które są w pobliżu Ciebie

StoryLoves

Platforma do rozmów online 24/7

Randki dla osób w związkach mogą oznaczać kilka rzeczy. Może chodzić zarówno o chodzenie na randki ze swoim mężem czy żoną, jak również bardziej otwarte rozwiązania, jak poliamoria czy małżeństwo czy związek otwarty, gdzie obie strony mogą randkować z innymi osobami. Wszystko zależy od tego, jakie ustalenia są założone między obojgiem partnerów. Jeśli mówimy z kolei o sytuacji, gdzie jedna osoba w związku umawia się z kimś innym poza swoim stałym partnerem, a ten partner czy partnerka o tym nie wiedzą – no to już jest po prostu zdrada. Jak wyglądają randki dla ludzi w związkach? Na czym polega poliamoria, a na czym małżeństwo otwarte? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Randki dla ludzi w związkach

Zasada nr 1: ustalamy z małżonkiem/małżonką szczerze, co mamy na myśli.

To powinna być żelazna zasada dla osób, które po raz pierwszy otwierają portal randkowy dla ludzi w związkach. Obie osoby ze związku muszą świadomie zgodzić się na otwarty związek, poliamorię czy inne rodzaje związków czy relacji. Musi to też być decyzja podjęta w zgodzie ze sobą. Jeśli jedna osoba naciska na takie rozwiązanie, a druga godzi się na to pomimo swojego wewnętrznego sprzeciwu, to prędzej czy później ta druga osoba ucierpi na całej sytuacji, a to doprowadzi do całkowitego rozpadu związku. Dlatego tak ważne jest decydowanie się na taką opcję, w momencie gdy jesteśmy pewni, że nie będziemy robić wyrzutów partnerce czy partnerowi z tego powodu.

Zasada nr 2: ustalamy co wolno, czego nie wolno, aby uniknąć niejasności.

Przy rozmowie o otwartym związku, koniecznie należy ustalić między sobą zasady. Oto kilka przykładów:

  • czy mogę spotykać się tylko z jednym partnerem/partnerką poza żoną/mężem, czy nie ma to znaczenia?
  • małżeństwo jako priorytetowy związek – wszelkie inne są na pozostałych miejscach
  • dzielimy się czasem tak, aby żadna strona nie poczuła się zaniedbania w jakiś sposób
  • rozmawiamy o wszystkim – jeśli w jakimś momencie czujemy się niekomfortowo, albo zazdrośnie – natychmiast szukamy wspólnie rozwiązania w tej sytuacji

To tylko kilka przykładów, ale najważniejsze to po prostu szczerze i otwarcie ze sobą porozmawiać:

  1. Jakie mamy oczekiwania, czego chcemy spróbować? 
  2. Czy chcemy umawiać się z innymi tylko na seks, czy jednak próbujemy wprowadzić kolejną osobę do naszej konfiguracji (poliamoria)?
  3. Co jeśli któraś z naszych randek zacznie oczekiwać czegoś więcej?
dziewczyna karmi faceta truskawkami

Bezpieczeństwo w sieci i w życiu

Korzystając z portali randkowych, a potem umawiając się w realnym świecie, należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Sprawdzamy stronę internetową z której korzystamy, pod względem jej reputacji – czy dużo osób na nią narzeka? Może zdarzały się jakieś niejasności co do regulaminu czy ochrony danych osobowych?

Druga sprawa, bezpieczeństwo w realu. Oprócz informacji, gdzie i z kim planujemy wyjść, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo w seksie. Ustalamy z małżonkiem, że zabezpieczamy się w trakcie seksu z drugą osobą, tak żeby nie narazić siebie i małżonka/małżonki na niebezpieczeństwo chorób przenoszonych drogą płciową. Warto też przedyskutować z mężem/żoną, czy w takim razie regularnie będziemy się badać na obecność takich chorób i czy wymagamy tego od partnera czy partnerki. To ustalenie ma na celu wasze bezpieczeństwo. Nie zapomnijcie o tym!

Przede wszystkim szczerość

Randki dla ludzi w związkach nie mogą być tajemnicą, bo wtedy jest to najzwyczajniej w świecie zdrada. A założenie jest takie, że ani my nie chcemy skrzywdzić tej drugiej osoby, ani też sami nie chcemy zostać skrzywdzeni. Dlatego też, obie strony muszą się zgodzić na taki układ. Muszą też uzgodnić, czy jest to układ na próbę, jeśli tak to na ile? Czy jednak decydujemy się na dłuższe rozwiązanie. No i co też istotne, co jakiś czas powtarzać ze sobą rozmowy, czy nadal jesteśmy oboje okej z takim układem, czy jednak z jakichś względów nie chcemy tego kontynuować. Rozmawiajmy ze sobą, na każdym etapie i jeśli okaże się, że druga osoba chciałaby wrócić do pierwotnego układu, należy to uszanować. Otwarcie związku ma mieć na celu polepszenie naszego samopoczucia, satysfakcji, a nie działać destrukcyjnie na relację. Jeśli kochamy tą drugą osobę, to będziemy działać dla dobra wspólnego interesu, oczywiście mając też na uwadze swoje dobro. Ale jeśli “nasze dobro” będzie odniesione kosztem tej drugiej osoby, to nie jest już w porządku układ.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że otwarte związki nie są dla każdego. Obie strony muszą być mentalnie przygotowane na to, jak może wyglądać taki układ, jakie może nieść za sobą plusy i minusy. Jeśli obie strony chcą tego samego, to fantastycznie! Nie ma nic złego w tym, żeby eksplorować kierunki, które przez większość są nieakceptowane czy nie są brane zupełnie pod uwagę. Monogamia jest jak najbardziej okej, ale poligamia – jeśli obydwie strony się na to zgadzają – również może być jak najbardziej w porządku. I pomimo tego, że niektórzy mogą nie rozumieć naszego postępowania, to jest nasze życie i mamy prawo przeżyć je według swoich zasad, nie musząc słuchać innych. Oby poszukiwania okazały się owocne i oby obie strony były szczęśliwe z takiego układu!

facet i dwie dziewczyny na randce

FAQ

1. Jak przedstawić taki pomysł partnerowi/partnerce?

Odpowiedź: Jak najszybciej i bez owijania w bawełnę. Przedstawić nasze pragnienia tak, aby nie urazić drugiej strony, jednocześnie pozostając w całkowitej zgodzie ze sobą. Usiąść sobie na spokojnie i w spokojnej atmosferze podać temat. Przywoływanie takich tematów w trakcie lub tuż po jakiejś sprzeczne może mieć zdecydowanie odwrotny skutek do zamierzonego. A przecież chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni, prawda?

2. Czy przyprowadzać drugą osobę do swojego domu?

Odpowiedź: to zależy wyłącznie od wspólnych ustaleń. Jeśli druga osoba sobie tego nie życzy, powinniśmy to uszanować. W żadnym momencie nie może być forsowania jakichkolwiek pomysłów na siłę. Jeśli druga osoba się na to zgadza, a i osoba randkująca nie ma nic przeciwko temu, to dlaczego nie. Ważne, żeby obie strony związku były zgodne co do decyzji. Absolutnie nie może być mowy o przekonywaniu drugiej osoby na siłę, jeśli ta wyraźnie sobie nie życzy.

3. Czy są dedykowane strony dla osób, które są w związku a chcą randkować?

Odpowiedź: oczywiście! Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji i stron, które specjalizują się w dobieraniu takich rodzajów par. Poliamoria, otwarte związki czy inne formy – w sieci znajdziesz tego mnóstwo. Wystarczy na coś się zdecydować, a na pewno wpadniemy na coś idealnego dla naszej sytuacji.